Simona Halep – Sofia Kenin scor 6-3, 6-7, 6-4 la Australian Open

Simona Halep a reușit calificarea în turul al treilea al turneului de tenis de la Australian Open, după o victorie în trei seturi, scor 6-3, 6-7, 6-4 cu americanca Sofia Kenin.

Liderul mondial a făcut un joc mai bun în primul set decât în meciul din primul tur cu Kaia Kanepi și a reușit să se impună fără prea mari emoții în fața adversarei sale.

În al doilea set, Halep a avut 3-0, dar americanca a egalat și a reușit să împingă în tie-break setul, câștigându-l ulterior cu 7-6.

Setul al treilea a fost unul istovitor, dar românca a reușit să se concentreze foarte bine pe final de meci și să obțină victoria. Ea o va întâlni în partida următoare pe Venus Williams.

Simona Halep rămâne singura româncă de pe tabloul de simplu de la Australian Open, după ce Irina Begu a fost eliminată de Petra Kvitova, scor 1-6, 3-6.