Lotul României - învins, de Coreea, în optimi la Mondialele de la Baku

Judoka Alexandru Raicu nu a putut trece de faza grupelor la Campionatul Mondial de Judo, de la Baku, care s-a încheiat acum câteva zile. Sportivul legitimat la CSM Piteşti - FC Argeş a avut primul tur liber la categoria 73 kg, iar în actul secund a fost învins de cubanezul Magdiel Estrada.

Elevul lui Valentin Ioniţă este în primul an de tineret, competiţia din capitala Azerbaidjanului fiind prima mare întrecere de seniori la care a participat. La Campionatele Mondiale de Judo de la Baku s-au aliniat la start 758 de judoka din 125 de ţări, 460 la masculin şi 298 la feminin.

România a participat la acest concurs cu şase judoka: Alexandru Raicu (73 kg), Daniel Natea (+100 kg), Monica Ungureanu (48 kg), Andreea Chiţu (52 kg), Corina Ştefan (57 kg) şi Ştefania Adelina Dobre (63 kg). România a fost învinsă de selecţionata unificată a Coreei cu 4-0, joi, în optimile de finală ale concursului pe echipe mixte din cadrul Campionatelor Mondiale de judo de la Baku (Azerbaidjan).