FC Botoșani - FC Argeș 0-1. Prima victorie în deplasare pentru echipa din Pitești!

FC Argeș s-a impus în deplasarea de la Botoșani, scor 1-0, prin golul marcat de Sylvain Deslandes, în al doilea minut al prelungirilor.

FC Botoșani a suferit o pierdere importantă, de ultim moment. Golgeterul Hamidou Keyta a fugit din cantonament, chiar înanitea disputei cu FC Argeș. Acest lucru s-a văzut. Gazdele n-au avut inspirație în fața porții, deși au dus mingea de multe ori în careul advers, cel puțin în primele 45 de minute.

FC Argeș a făcut schimbări importante în iarnă la nivel de staf. Mihai Ianovschi a fost numit antrenor, iar Jean Vlădoiu a preluat conducerea clubului. Debutul celor doi a fost norocos. Golul izbăvitor a fost marcat de Sylvain Deslandes, în al doilea minut al prelungirilor. Francezul a trimis mingea în poartă din 6 metri, dintr-o fază suspectă de ofsaid.

Cu victoria de astăzi, FC Argeș ajunge la 14 puncte. Este în continuare ultima în Liga 1, dar se apropie la o singură lungime de formațiile din față, Poli Iași și FC Hermannstadt.

Sursa: gsp.ro