Spectacole în premieră ce vor avea loc la Teatrul Alexandru Davila!

Spectacole în premieră ce vor avea loc la Teatrul Alexandru Davila! Programul sfârșitului de săptămână și premierele ce vor avea loc în acest an!

Pentru stagiunea 2016-2017, Teatrul Alexandru Davila a pregătit mai multe spectacole și premiere:

Secţia „Dramă”
1. Mame şi fiice, de Alexandr Mardani, regia artistică Matei Varodi;
2. Soldatul la datorie, de Noty Karoly, regia artistică Zoltan Shapira;
3. Titanic vals, de Tudor Muşatescu, regia artistică şi scenografia Luminiţa Borta;
4. Leonce şi Lena, de Georg Buchner, regia artistică Cristian Ioan;
5. Medeea, de Nina Mazur, regia artistică şi scenografia Luminiţa Borta;
6. Legat în lanţuri, de Georges Feydeau, regia artistică Bogdan Cioabă;
7. Prah, de Gyorgy Spiro, regia artistică Matei Varodi;
8. Un bărbat şi mai multe femei, de L. Zorin, regia artistică Gabriel Gheorghe;
9. Gaiţele, de Alexandru Kirişescu, regia artistică Matei Varodi;
10. Sufrageria mă-sii de viaţă!, de Teodor Mazilu, regia artistică Alexandru Bindea – premieră 24 Sept.;
11. Blues pentru saxofon alto, de Doru Moţoc, regia artistică şi scenografia Luminiţa Borta; - premiera 1 Oct.;
12. Nunta lui Figaro, de Pierre Auguste Caron de Beaumarchais, regia artistică Cristian Ioan; - premiera 15 Oct.;
 
Secţia “Estradă”
1.     Cum te simţi, doctore?, realizator Dorin Oancea;
2.     Nu m-am gândit la despărţire, realizator Dorin Oancea;
3.     Dănilă Prepeleac, adaptare de Constantin Puiu după Ion Creangă, regia artistică Luminiţa Borta şi Matei Varodi;
4.     Concert Paul Surugiu - premieră;
 
Secţia “Aşchiuţă”
1.     Jack şi vrejul de fasole, regia artistică Gabi Apostol; - premieră;
2.     Lădiţa fermecată, regia artistică Nicolae Bănică;
3.     Isprăvile lui Păcală, regia artistică Nicolae Bănică;
4.     Jobenul magic, regia artistică Nicolae Bănică;
5.     Ursul păcălit de vulpe, regia artistică Nicolae Bănică;
6.     Moş Poveste se întoarce, regia artistică Nicolae Bănică;
7.     Unde sunt poveştile?, regia artistică Nicolae Bănică;
8.     Legenda lacului Învârtita, regia artistică Nicolae Bănică;
9.     Cartea cu poveşti, regia artistică Nicolae Bănică;
10. Hotarul basmelor, regia artistică Emilian Cortea;
11. Scufiţa roşie, regia artistică Andreea Botescu şi Mihai Savu;
12. Aşchiuţă în poveşti, regia artistică Florin Dumitru;
13. Frumoasa din pădurea adormită, regia artistică Gabi Kadariu;
14. Albă ca zăpada, regia artistică Gabi Apostol;
15. Crăiasa zăpezii, regia artistică Mirela Nicolau;
16. Ridichea uriaşă, regia artistică Florin Dumitru;
17. Cenuşăreasa, regia artistică Nicolae Bănică;
 
Pentru finalul acestei săptămâni(24-25 septembrie), programul teatrului este următorul:
 
SALA MARE
Sâmbătă, 24 septembrie 2016
- ora 11.30 – “Ursul pacalit de vulpe” – Aschiuta;
- ora 18.00 – PREMIERA - “SUFRAGERIA MA-SII DE VIATA!”, un spectacol de Alexandru Bindea;
Duminică, 25 septembrie 2016
- ora 11.30 - “Cartea cu povesti” – Aschiuta;
- ora 18.00 - “SUFRAGERIA MA-SII DE VIATA!”, un spectacol de Alexandru Bindea.