Piteștiul - pe lista selectă a orașelor care găzduiesc concursuri de semimaraton

Cu ocazia zilelor Municipiului Pitești a fost organizata prima ediție a Pitești Half Marathon, o competiție dedicată atât sportivilor cu palmares național și internațional, cât și amatorilor, care au avut astfel ocazia să alerge cot la cot și în aceleași condiții de concurs cu profesioniștii. Între sutele de participanți, oameni în vârstă, care aleargă conștienți fiind că mișcarea le poate prelungi viața.

Pentru acești oameni important este să participe, nu neapărat să câștige. Premiile ajung la cei obișnuiți cu astfel de concursuri.

Traseul curselor a fost pe principalele bulevarde ale orașului. Organizatorii au avut probe pentru fiecare vârstă și nivel de pregătire: o cursă pentru copii, pe distanța de 800 de metri, o cursă populară, de 5 km, alta pentru adulți pe 10 km si semimaratonul, pe o distanța de 21,1 km.

Traseul a fost prin centrul orașului, astfel că s-a dorit în plan secundar și promovarea imaginii Piteștiului în rândul participanților veniți din toată țara.