Înfrângere la scor în Bănie: SCMU Craiova – BCMU Pitești 94-79

Baschetbaliștii piteșteni nu au putut să facă față ritmului de joc foarte rapid impus de formația gazdă, recunoscută pentru faptul că marchează foarte multe puncte pe teren propriu. BCMU FC Argeș a pierdut cu 94-79, o înfrângere care pune la îndoială prezența vulturilor în TOP 6.

Avertisment luat în seamă pe jumătate
Imediat după victoria din etapa trecută de la Pitești, antrenorul Hristu Șapera atrăgea atenția că la Craiova elevii săi vor trebui să acorde o mai mare atenție apărării, deoarece oltenii sunt foarte productivi, marcând în jur de 100 de puncte la fiecare meci. Avertismentul de acum o săptămână a fost luat în serios parțial de baschetbaliștii piteșteni, care au dominat clar primul sfert, până aproape de finalul lui. BCMU a condus cu 11-5, 14-7 și chiar 17-9 (cea mai mare diferență în favoarea oaspeților), grație unei apărări agresive și a eficienței în atac (un plus pentru Agafonov, autor a 13 puncte). Dar, cu totul și cu totul surprinzător, în ultimele trei minute SCMU a întors scorul, reușind un neverosimil 16-3!