Lexford Castel - alături de copiii cu nevoi speciale

# Preşcolarii şi elevii au pictat obiecte decorative, în scop caritabil

Copiii din cadrul Lexford Castel au derulat o activitate distractivă şi cu scop caritabil, care a însemnat foarte mult pentru semenii lor cu nevoi speciale, din cadrul Asociaţiei Autism, Terapie, Sport şi Arte Argeş (ATSA). Managerul Lexford Castel, Cătălin Gherzan a dorit să contribuie la susţinerea celor 60 de copii care fac zilnic terapie în cele 3 centre ale asociaţiei şi a dezvoltat o relaţie de parteneriat cu această entitate condusă de Ana Dumitrache. Astfel, săptămâna trecută, preşcolarii şi elevii au pictat borcănele decorative, pe care le-au primit, în schimbul unor donaţii modice, de la ATSA Argeş. Fondurile colectate vor merge în conturile Asociaţiei, oferind astfel ocazia, celor mici, să fie aproape de semenii lor cu probleme deosebite, învăţând astfel să fie solidari. „Şcoala noastră se implică, ca de fiecare dată în sprijinul micuţilor faţă de care societatea nu acordă foarte multă atenţie. Avem şi în şcoala noastră asemenea copii cu nevoi speciale şi ne dorim ca şi ei să poată avea aceeaşi şansă la educaţie ca toţi ceilalţi. Prin acest parteneriat, noi, cu ajutorul părinţilor, contribuim cu o sumă mică pentru ATSA Argeş, prin achiziţia de obiecte decorative. Vom continua această colaborare, care ne dorim să ofere rezultatele dorite!”, ne-a declarat Cătălin Gherzan, managerul Lexford Castel. „Nu a existat acţiune la care să nu participe domnul Cătălin Gherzan şi sperăm la un viitor mult mai bun şi demn şi pentru copiii noştri.”, a completat Ana Dumitrescu, fondator ATSA Argeş.