Ansamblul Casei de Cultură Bascov - prezent la Zilele municipiului Curtea de Argeș

În perioada 10-15 august, orașul Curtea de Argeș sarbatore;te Zilele Municipiului.
La acest eveniment sunt invitați o mulțime de artiști, printre care și ansamblul folcloric al Casei de Cultura Bascov.
Artiștii bascoveni vor fi prezenți în ultima zi de sarbatoare, pe data de 15 august.

Programul artistic al ansamblului va începe la ora 16:00. Va așteptam!

Programul activitaților desfașurate cu ocazia Zilelor Municipiului Curtea de Argeș:

Joi (10 August)
18:00 Festivitatea de deschidere a ZILELOR MUNICIPIULUI CURTEA DE ARGES va avea loc pe platou salii de sport
Program artistic – platou sala de sport
18:30-22:00 – Recital folcloric transmis în direct de ETNO TV, cu :
Maria Ghinea, Ileana Laceanu, Virginica Neagu, Nicolae Datcu, Leonard Petcu, Radu Ciordas, Elena Merisoreanu, Marcela Fota, Ilie Caras.
22:00-23:00 – Recital LIVIU TEODORESCU

Vineri (11 August)
I8:00 Fotbal CUPA BASARABILOR – Stadionul Municipal
Invitati:
A.C.S. Basarab Curtea de Arges
A.S. Soimii Tigveni
A.S. Vointa Valea Iasului
A.S. Ciofringeni
Recital Nicoleta Oancea Band
Invitati:
18:30-22:00-Recital folcloric transmis în direct de ETNO TV, cu:
-Ionela Stancioi, Neta Soare, Cristina Turcu Preda, Ion Dragan, Fani?a Modoran, Nicu?or Iordan, Ana Maria Ro?ca Preda.
22:00-23:00 – Recital Noaptea Târziu

Sâmbata (12 August)
Ziua Revistei Curtea de la Arges
10:00 – 13:00 Centru de Cultura si Arte GEORGE TOPIRCEANU Curtea de Arges – activitati culturale:
Dezvelire bust Mihai Eminescu (prezentata de Radu Adrian)
Sorin Lory Buliga, Targu-Jiu; Brancusi-60. Intre traditie si universalitate.
Manastirea Argesului 500.
16:00- 19:00 Sala mare a Primariei municipilui Curtea de Arges
Salon de carte: prezentare carti si reviste.
Parada premiantilor
18:00-19:00 – defilare B-dul Basarabilor pe traseul Manastire – Biserica Sf. Gheorghe – plotou sala sport, demonstratii aptitudini, premierea participantilor.
Program artistic – platou sala de sport
19:00 – 20:00 Program muzica usoara-folk sustinut de copiii din cadrul Centrului de Cultura si Arte George Toparceanu-coordonator prof. Cristian Matei
20:00-21:00 – Recital Gelu Voicu
21:00-22:00 – Recital Nicoleta Oancea Band
22:00-23:00 – Recital JO

Duminica (13 August)
Program artistic – platou sala de sport
19:00-21:00 – Program folcloric al artistilor din zona Curtea de Arges
21:00-21:30 – Recital Gloria si Balcan
21:30-22:00 – Roxana Nemes
22:00-23:00 – TARAFUL DE LA CLEJANI

Luni (14 August)
18:00-19:00 – FESTIVALUL INTERNATIONAL FOLCLORIC CARPATI, EDITIA 34 – defilare B-dul. Basarabilor pe traseul Manastire – Biserica Sf. Gheorghe – plotou sala sport
Program artistic – platou sala de sport
19:00-22:00 – Spectacol dansuri populare Festivalul Carpati
22:00-23:00 – Dj Set, Dj Andrey N., Dj Dudu, Dj Andy ES, Dj Alin Ionescu, Dj Killer & MC Darius.
23:00 – DJ RYNNO & SYLVIA

Marți (15 August)
09:00 Slujba de HRAMUL MANASTIRII CURTEA DE ARGES
Program artistic – platou sala de sport
Competitie Dj
16:00-18:00- Program folcloric Ansamblul Casei de Cultura Bascov
18:00-19:30 – Recital LAUREN?IU CRACIUN
19:30-20:30 – Recital TRUPA DATINA
20:30-22:00 – Recital PROMETEU
22:00- 23:00 – Recital ANDA ADAM
23:00 – Foc de Artificii