COPIII DE AUR AI ARGEȘULUI!

Olimpiadele naţionale din acest an au adus în Argeş zeci de premii şi medalii. Bilanţul elevilor argeşeni la concursurile şcolare este unul impresionant: 2 premii I, 3 premii II, 4 premii III şi numeroase menţiuni, la care se adaugă şi alte premii speciale au răsplătit eforturile şi sacrificiile unor copii care au ales să înveţe şi să performeze.

Pentru trei dintre copiii de aur ai Argeşului, emoţiile nu s-au terminat şi asta pentru că, fiind printre cei mai buni din ţară, au fost selectaţi în loturile olimpice ale României. Este vorba despre muscelenii Costin Oncescu şi Bogdan Sitaru la informatică şi piteşteanca Georgiana Dumitru Ionescu la biologie. Aceştia se află în perioada de pregătire, urmând să susţină alte probe în vederea selectării reprezentanţilor României la olimpiadele internaţionale.

Costin Oncescu se află până acum pe primul loc în clasamentul celor mai buni informaticieni români şi speră să rămână pe aceeaşi poziţie până la finalul stagiului de pregătire, pentru a putea participa la Olimpiada Internaţională de Informatică ce va avea loc anul acesta în Iran. Un al caz aparte este cel al lui Alex Andrei Cioc, de la Colegiul „Zinca Golescu”, care s-a calificat la două olimpiade naţionale şi s-a întors cu medalii de la ambele competiţii. Fără alte comentarii, descoperiţi-i în cele ce urmează pe copiii minunaţi a judeţului nostru, tinerii de aur ai actualei generaţii de pe băncişe şcolii argeşene.

Informatică

 Costin Andrei Oncescu, C.N. „Dinicu Golescu” - Premiul I, Medalie de Aur (calificat la Lotul Naţional)

 Sitaru Bogdan, C.N. „Dinicu Golescu” - Menţiune, Medalie de Aur (calificat la Lotul Naţional)

 Nicolae Binică, C.N. „Dinicu Golescu” - Menţiune, Medalie de Aur

 Cioc Alex Andrei, C.N. „Zinca Golescu” - Menţiune, Medalie de Argint

 Vlad Ştefan Marian, Şc. „Al. Davila” Piteşti - Medalie de Bronz

 Horvat Marin Ştefan, C.N. „Dinicu Golescu” - Medalie de Bronz

 Benghe Cristian, Şc. „Mircea cel Bătrân” Piteşti - Medalie de Bronz

 Chiriac Alexandru, Şc. „Mircea cel Bătrân” Piteşti - Medalie de Bronz

 Florea Daria Mihaela, C.N. „Zinca Golescu” - Medalie de Bronz

 Zamfir Radu Ştefan, C.N. „I.C. Brătianu” - Medalie de Bronz

 Petolea Cosmin, C.N. „I.C. Brătianu” - Medalie de Bronz

 Duţulescu Andreea Nicoleta, C.N. „Dinicu Golescu” - Medalie de Bronz

 Fizică

 Manea Constantin Tony, C.N. „I.C. Brătianu” - Menţiune, Medalie de Aur

 Simion Andrei, Șc. „Mircea cel Bătrân” Curtea de Argeş, Medalie de Bronz

 Ivaşcu Liana Maria, C.N. „I.C. Brătianu” - Medalie de Bronz

 Zamfir Robert George, C.N. „I.C. Brătianu” - Medalie de Bronz

 Matematică

 Voicu Oana Georgiana, Şc. „Traian” Piteşti - Menţiune, Medalie de Argint

 Ilie Maider, Şc. „Matei Basarab” Piteşti - Medalie de Bronz

 Stancu Sergiu, Şc. „Al. Davila” Piteşti - Medalie de Bronz

 Cioc Alex Andrei, C.N. „Zinca Golescu” - Medalie de Bronz

 Voicu Ciprian Gabriel, C.N. „I.C. Brătianu” - Medalie de Bronz

 Simion Elena Teodora, C.N. „I.C. Brătianu” - Medalie de Bronz

 Matematică Aplicată

 Gherghel Alexandra, C.N. „Dinicu Golescu” - Premiul III, Medalie de Argint

 Micu Robert, Liceul „Ferdinand I” - Premiul III, Medalie de Argint

 Neacşu Monalisa, C.N. „Zinca Golescu” - Premiul III, Medalie de Argint

 Budreală Mihai Răzvan, Liceul „Ferdinand I” - Menţiune

 Deaconu Ion, Liceul „Ferdinand I” - Menţiune

 Pană Nicola Mădălina, C.N. „Zinca Golescu” - Menţiune

 Călugăroiu Marius Gabriel, C.N. „Zinca Golescu” - Menţiune

 Limba Engleză

 Ondrea Alexandra Ioana, C.N. „Zinca Golescu” - Premiul III

 Limba Franceză

 Petrescu Adriana Elena, C.N. „Al. Odobescu” - Premiul II

 Horia Iorgulescu, C.N. „I.C. Brătianu” - Menţiune

 Simion Bianca Elena, C.N. „Al. Odobescu” - Menţiune

 Cioabă Ilinca Maria, C.N. „I.C. Brătianu” - Menţiune

 Dobrescu Andreea Teodora, C.N. „Dinicu Golescu” - Menţiune

 Biologie

Dumitru-Ionescu Georgiana, C.N. „Zinca Golescu” - Premiul Special, Calificată în lotul naţional lărgit

Dimian Rareş Nicolae, C.N. „Zinca Golescu” - Premiul Special

Grigore Gabriela Andrada, C.N. „Zinca Golescu” - Premiul Special

Didea Antonia Emilia, C.N. „Zinca Golescu” - Premiul Special

 Chimie

 Oprişan Laura Florentina, C.N. „I.C. Brătianu” - Menţiune Specială

 Niţu Cristina, C.N. „Zinca Golescu” - Menţiune Specială

 Geografie

 Bănuţă Andrei, C.N. „Dinicu Golescu” - Menţiune

 Istrate Radu Teodor, C.N. „I.C. Brătianu” - Menţiune

 Istorie

 Ciucă Ana-Maria Laura, Liceul „Ion Mihalache” - Menţiune

 Lectură - abilitate pentru viaţă

 Vasilescu Patricia Ecaterina, C.N. „Vlaicu Vodă” - Menţiune

 Pantazică Viviana, C.N. „I.C. Brătianu” - Premiul Specia

 Popescu Bianca, Şc. „Adrian Păunescu” Piteşti - Premiul Special

 Limba română

 Bădârcea Maria Anisia, C.N. „Zinca Golescu” - Menţiune

 Marinescu Daliana, Şc. „Ion Pillat” Piteşti - Menţiune

 Răducu Ioana, Şc. „N. Simonide” Piteşti - Menţiune

 Popescu Lorena, Liceul „Ion Mihalache” - Premiul Special

 Lingvistică

 Simion Andrei, Şc. „Mircea cel Bătrân” Piteşti - Menţiune

 Cultură şi Spiritualitate

 Marineaţă Dimitrie, Şc. „Traian” Piteşti - Premiul Special

 Popescu Teodora, Şc. Tigveni - Premiul Special

 Universul cunoaşterii prin lectură

 Costache Bianca, Şc. Bârla - Premiul Special

 Sima Patricia, Şc. Bascov - Premiul Special

 Marin Daria, Şc. Bascov - Premiul Special

 Andrei Bianca, Liceul Mărăcineni - Premiul Special

 Concursul Național „Ionel Teodoreanu”

 Bolfosu Alexia-Irina, Sc. „Mircea cel Bătrân” Pitești – Mențiune

 Filip Alexandra-Elena, C.N. „Vlaicu Vodă” – Mențiune

 Baciu Diana-Ioana, Liceul „Ion Mihalache” – 2 premii speciale

 Tehnologii

 Vasile Pătraşcu Mihaela, C.E. „Maria Teiuleanu”- Menţiune (secţiunea Economic, Administrativ, Comerţ)

 But Alexandra Cristina, C.E. „Maria Teiuleanu”- Menţiune (secţiunea Turism şi Alimentaţie)

 Educaţie Tehnologică

 Ilie Teodora, Şc. „Tudor Vladimirescu” Piteşti - Premiul II

 Muzică

 Iancu Mihai Cătălin, Liceul de Arte „Dinu Lipatti” - Premiul II (ţambal)

 Maria Cristian Octavian, Liceul de Arte „Dinu Lipatti” - Menţiune (chitară)

 Limba Latină

 Păun Alexandra Gabriela, C.N. „Zinca Golescu” - Premiul Special

Tehnologia Informaţiei

 Ambruş Alexia Ioana, C.N. „Dinicu Golescu” - Menţiune, Medalie de Aur

 Cavaler George Alexandru, Liceul „Iulia Zamfirescu” Mioveni - Medalie de Bronz

 Zamfira Costin Adrian, C.N. „Vlaicu Vodă” - Medalie de Bronz

 Dumitru Cristian, C.N. „Al. Odobescu” - Medalie de Bronz

 Iordache Cristiana Paula, C.N. „Zinca Golescu” - Medalie de Bronz

 Religie

 Călina Adelina Ana Maria, C.N. „Zinca Golescu” - Menţiune

 Nică Andreea Claudia, C.N. „Vlaicu Vodă” - Menţiune

 

Sursa:Saptamanalul Ancheta