Aflați cine a câștigat primăriile din Argeș!

Prezenta la vot în județul nostru la alegeri locale 2020 este de 48,79 %. Au votat 256.535 de argeșeni, cei mai mulți dintre ei fiind bărbați, cu vârsta cuprinsă între 45-64 de ani, din mediul rural.

La nivel național, au votat deja 8,4 milioane de alegători, adică 46 %. Un număr de 17 județe au avut prezență de peste 50% la vot. 

CITEȘTE ȘI ... (Video) Argeș - Tinere cu handicap locomotor ajutate de localnici pentru a intra la vot

Alegătorii și-au putut exprima dreptul la vot până la ora 21:00, oră la care toate secțiile s-au închis.

La noi în județ prezența la vot în mediul urban a fost următoarea:

- Pitești: 48.906 votanți ( 33,89%)

- Mioveni: 11.917 votanți (42,05%)

- Câmpulung Muscel: 13.47 votanți ( 44,92%)

- Curtea de Argeș: 9.959 votanți ( 49, 64%)

- Costești: 4.317 votanți ( 50, 04%) 

 

CITEȘTE ȘI ... (video) Candidații au votat! Iată ce mesaje au transmis la ieșire!

 

⇒ Piteşti - Cristian Gentea (PSD)
⇒ Curtea de Argeş - Constantin Panțurescu (PSD)
⇒ Câmpulung - Elena Lasconi (USR)
⇒ Mioveni - Ion Georgescu (PSD)
⇒ Topoloveni - Gheorghiţă Boţârcă (PSD)
⇒ Ştefăneşti - Nicolae Velcea (PSD)
⇒ Costeşti - Ion Baicea (PSD)
⇒ Albeştii de Argeş - Gabriel Popa (PNL)
⇒ Albeştii de Muscel - Cătălin Manta (PNL)
⇒ Albota - Ion Dumitru (PSD)
⇒ Aninoasa - Benonie Ştefan (PSD)
⇒ Arefu - Gheorghe Stoican (PSD)
⇒ Bascov - Gheorghe Stancu (PSD)
⇒ Băbana - Bebe Ivan (PNL)
⇒ Băiculeşti - Niculaie Dragnea (PSD)
⇒ Bălileşti - Turturică Victor Cătălin (PSD)
⇒ Beleţi – Negreşti - Marin Mihai (Pro Romania)
⇒ Berevoieşti - Florin Proca (PSD)
⇒ Bârla - Gheorghe Voicu (PNL)
⇒ Bogaţi - Ion Gârleanu (PSD)
⇒ Boteni - Vasile Leau (PSD)
⇒ Boţeşti - Nicolae Mihai Bundă (PSD)
⇒ Bradu - Dănuţ Stroe (PSD)
⇒ Brăduleţ - Florin Iordache (PMP)
⇒ Budeasa - Mihail-Nicolae Rachieru (PSD)
⇒ Bughea de Jos - Dorel Tănăsescu (Ind.)
⇒ Bughea de Sus - Nicolae Tarbă (PNL)
⇒ Buzoeşti - Tănase Ion (PNL)
⇒ Căldăraru - Buicea Alecu (PNL)
⇒ Călineşti - Mihai Georgescu (PSD)
⇒ Căteasca - Liviu Năstase (PSD)
⇒ Cepari - Ciobanu Cristian (PSD)
⇒ Cetăţeni - Mugurel Ion Minciună (PSD)
⇒ Cicăneşti - Ion Ionescu (PNL)
⇒ Ciofrângeni - Panțeru Dorin Florin (PSD)
⇒ Ciomăgeşti - Dumitru Diaconu (PNL)
⇒ Cocu - Țucă Gheorghe (PSD)
⇒ Corbeni - Nicolae Dinică (PSD)
⇒ Corbi - Anca Baciu (PMP)
⇒ Coşeşti - Nicolae Pană (PSD)
⇒ Cotmeana - Ionel Vişan (PSD)
⇒ Cuca - Deaconu Georgel Cristian (PSD)
⇒ Davideşti - Văduva Constantin Alin (PSD)
⇒ Dâmbovicioara - Secăreanu Dumitru (PSD)
⇒ Dârmăneşti - Emilian Ciolan (PSD)
⇒ Dobreşti - Georgescu Irinel (PSD)
⇒ Domneşti - Ion Doru Smădu (PNL)
⇒ Dragoslavele - Laurenţiu Militaru (PSD)
⇒ Drăganu - Claudiu Lucian Stan (PSD)
⇒ Godeni - Ion Pădureanu (PSD)
⇒ Hârseşti - Ionel Moloiu (PSD)
⇒ Hârtieşti - Ion Cosmin Ştefan (PNL)
⇒ Izvoru - Claudiu Neguţ (PNL)
⇒ Leordeni - Ibric Marian (PSD)
⇒ Lereşti - Marian Toader (PSD)
⇒ Lunca Corbului - Gheorghe Drăgan (PSD)
⇒ Mălureni - Florian Bucălie (PSD)
⇒ Mărăcineni - Nicolae Dascălu (PSD)
⇒ Merişani - Marius Luigi Ionescu (PSD)
⇒ Miceşti - Dumitru Voicu (PSD)
⇒ Mihăeşti - Andreea Iuliana Crâmpiţă Matei (PSD)
⇒ Mioarele - Gheorghe Şucu (PNL)
⇒ Miroşi - Niță Marin (PSD)
⇒ Morăreşti - Purcaru Gheorghe (PER)
⇒ Moşoaia - Ion Necula (PNL)
⇒ Mozăceni - Liana Corina Dună (PNL)
⇒ Muşăteşti - Constantin  Oancea (PSD)
⇒ Negraşi - Constantin Alexandru (PSD)
⇒ Nucşoara - Cojocaru Ion (PSD)
⇒ Oarja - Constantin Bîlea (PSD)
⇒ Pietroşani - Eugeniu Pătru (PSD)
⇒ Poiana Lacului - Dumitrache Ion (PNL)
⇒ Poienarii de Argeş - Dragoş Boncea (ANŢ)
⇒ Poienarii de Muscel - Banzea Ion (PNL)
⇒ Popeşti - Mihai Ion (PSD)
⇒ Priboieni - Sorin Lupu (PSD)
⇒ Răteşti - Petrică Vasile Cornel (PSD)
⇒ Râca - Nicuşor Sorin Popescu (PSD)
⇒ Recea - Dragu Iliuță Dorel (PSD)
⇒ Rociu - Aurel Bălăşoiu (PSD)
⇒ Rucăr - Ionel Dulamă (PSD)
⇒ Sălătrucu - Langer Nicolae (PSD)
⇒ Săpata - Laurenţiu Ion Micu (PSD)
⇒ Schitu Goleşti - Vasile Tudorel Miriţă (PNL)
⇒ Slobozia - Petre Funie (PSD)
⇒ Stâlpeni - Gabi Şerbănoiu (PSD)
⇒ Stoeneşti - Ion Marin (PSD)
⇒ Stolnici - Sevastian Pupăză Roşu (PSD)
⇒ Suseni - Doru Radu (PNL)
⇒ Ştefan cel Mare - Ion Parpală (PSD)
⇒ Şuici - Constantin Iatagan (PSD)
⇒ Teiu - Dumitru Florin (PSD)
⇒ Tigveni - Constantin Smeu (PNL)
⇒ Ţiţeşti - Gheorghe Savu (PNL)
⇒ Uda - Dumitru Drăguşin  (PNL)
⇒ Ungheni - Miu Iulian (PSD)
⇒ Valea Danului - Vasile Dina (PSD)
⇒ Valea Iaşului  - Cristian  Enescu (PSD)
⇒ Valea Mare Pravăţ - Boncoi Petre Ionel (PSD)
⇒ Vedea - Dochinoiu Niculaie (PSD)
⇒ Vlădeşti - Dică Hristu Cristian (PSD)
⇒ Vultureşti - Liviu Poşircă (PSD)